Voornemen tot verkoop, pacht of verhuur gemeente-eigendommen

Als de gemeente het plan heeft om gemeentegrond te verkopen of te verpachten dan wordt dit bekendgemaakt.

Op 24 mei 2023 heeft de gemeenteraad van de gemeente Westland (‘Gemeente’) het Masterplan Flora Campus Westland vastgesteld. De Flora Campus wordt een centrale plek waar kennis en innovatiekracht rondom glastuinbouw samenkomen. Vanwege het voornemen om op korte termijn de gebiedsontwikkeling Flora Campus Westland te realiseren, heeft de Gemeente  bepaalde gronden in het gebied verworven bij koopovereenkomst d.d. 18 december 2023. Als onderdeel van de tegenprestatie hebben verkopers een bouwclaim bedongen, inhoudende dat HNB Holding BV een contractuele bouwclaim verkreeg inhoudende het recht om op een van de gemeente aan te kopen bouwkavel een logiesgebouw voor circa 1.200 arbeidsmigranten te ontwikkelen en te realiseren (de “Bouwclaim”). De Gemeente is gehouden aan de nakoming van de Bouwclaim. De Gemeente is thans voornemens om deze bouwkavel uit te geven aan HNB Holding BV.

Ter uitvoering hiervan is de Gemeente voornemens een perceel grond te verkopen aan HNB Holding B.V., althans aan haar 100%-dochtervennootschap Flora Village B.V. die zij in dit kader als nader te noemen meester heeft aangewezen. Het betreft een gedeelte van de percelen kadastraal bekend gemeente Naaldwijk, sectie H, nummers 3268 en 264, met een totale oppervlakte van ongeveer drieduizend vierhonderd vierkante meter (3.400 m²).

De Gemeente is van oordeel dat HNB Holding B.V., althans Flora Village B.V., op grond van objectieve, toetsbare en redelijke criteria als enige serieuze gegadigde voor verwerving van de bouwkavel in aanmerking komt. Daaraan liggen de volgende omstandigheden ten grondslag:

  1. de Bouwclaim is overeengekomen als onderdeel van de koopovereenkomst van 18 december 2023, op basis waarvan de Gemeente gronden heeft verworven die noodzakelijk zijn voor de gebiedsontwikkeling Flora Campus Westland;
  2. de Bouwclaim vormt onderdeel van de tegenprestatie voor die grondverwerving;
  3. zonder het overeenkomen van deze bouwclaim waren de betreffende gronden niet, althans niet onder dezelfde voorwaarden, aan de Gemeente verkocht;
  4. de voorgenomen uitgifte staat daarmee in rechtstreeks en onverbrekelijk verband met de gemeentelijke grondverwerving en derhalve het gemeentelijk beleid terzake;
  5. de uitgifte draagt bij aan een tijdige en integrale realisatie van de gebiedsontwikkeling Flora Campus Westland;
  6. de Bouwclaim is reeds onvoorwaardelijk overeengekomen in de koopovereenkomst van 18 december 2023 en de Gemeente is gehouden deze rechtmatige contractuele verplichting na te komen.

Gelet op het voorgaande is de Gemeente van mening dat op grond van objectieve, redelijke en toetsbare criteria uitsluitend HNB Holding B.V., althans Flora Village B.V., als enige serieuze gegadigde wordt aangemerkt en derhalve als enige in aanmerking komt voor uitgifte van de bouwkavel.

Indien u het niet eens bent met de beoogde uitgifte van de bouwkavel, omdat u meent zelf ook te voldoen aan de voornoemde criteria ofwel dat deze criteria niet voldoen aan de daaraan te stellen eisen, dan kunt u hiertegen uiterlijk op 8 september 2026 een kort geding aanhangig maken bij de bevoegde rechter van de rechtbank Den Haag. Indien u een kort geding aanhangig maakt, verzoeken wij u de gemeente Westland hierover tijdig voorafgaand te informeren door het opsturen van de conceptdagvaarding naar voornoemd e-mailadres: [email protected](Verwijst naar een e-mailadres) onder vermelding van “Bekendmaking voornemen tot uitgifte van een bouwkavel ten behoeve van het realiseren van een logiesgebouw voor arbeidsmigranten in Flora Campus Westland”.

Met het oog op de voortgang en het verkrijgen van duidelijkheid, hanteert de Gemeente een (reactie)termijn tot 8 september 2026. Deze datum is een vervaldatum. Indien uiterlijk op 8 september 2026 geen kort geding aanhangig is gemaakt tegen dit voornemen, gaat de Gemeente ervan uit dat geen andere serieuze gegadigde zich tegen de voorgenomen uitgifte verzetten en zal zij verdere uitvoering kunnen geven aan de voorgenomen verkoop van de bouwkavel aan HNB Holding B.V. althans Flora Village B.V. De Gemeente acht het in verband met de voortgang van de gebiedsontwikkeling en de belangen van haar contractspartijen noodzakelijk dat binnen deze termijn duidelijkheid wordt verkregen.
De Gemeente en haar contractspartijen worden onredelijk benadeeld als pas na deze duidelijk kenbaar gemaakte termijn, alsnog tegen het voornemen tot uitgifte van de bouwkavel wordt opgekomen.

Met deze publicatie geeft de Gemeente uitvoering aan de door de Hoge Raad op 26 november 2021 (ECLI:NL:HR:2021:1778) en 15 november 2024 (ECLI:NL:HR:2024:1661) gewezen “Didam-arresten”.